https://jakanie.com.pl/terapia-jakania-u-doroslych/

W ostatnich latach dość popularny stał się temat coachingu. Wiele osób nie wie jednak do końca kim tak w zasadzie jest coach, ani też czym się zajmuje. Tymczasem instytucja coacha może okazać się dla nas bardzo pomocna – dobrze jest więc wiedzieć jaki powinien być dobry coach.

Przede wszystkim musi być to osoba, której będziemy mogli w pełni zaufać. Jest to jeden z najważniejszych warunków udanej współpracy z coachem. Bardzo duże znaczenie mają również kompetencje takiej osoby oraz pewne osobiste cechy – nie każdy może być bowiem dobrym i skutecznym coachem.

Pamiętajmy jednak przy tym, że nie ma kogoś takiego jak coach idealny. Z pewnością możemy jednak poszukać wśród osób zajmujących się coachingiem takich ludzi, którzy doskonale odnajdują się w tym co robią. Czym będzie więc charakteryzował się coach, który będzie w stanie skutecznie wspierać swoich klientów? Z pewnością bardzo ważne są jego kompetencje, tak więc wiedza oraz odpowiednie umiejętności.

Dobry coach musi znać pewne teoretyczne podstawy coachingu, ale też powinien potrafić zastosować je w praktyce. Można więc zwrócić uwagę na szkolenia czy kursy ukończone przez danego coacha, choć zdobyty dokument nie zawsze będzie gwarantował, że dana osoba rzeczywiście posiada odpowiednie kompetencje do skutecznej pracy.

Najważniejsze cechy dobrego coacha

Kolejna sprawa to budowanie relacji – jest to niezwykle ważna sprawa, gdyż każdy coach powinien być w stanie zbudować odpowiednią więź z klientem.

Musi więc w sposób otwarty podchodzić do każdego i zbudować na tyle dobrą relację, aby klient mógł poczuć się przy nim komfortowo oraz swobodnie. Jest to podstawa do zyskania zaufania. Prócz tego, dobry coach powinien charakteryzować się również dobrymi zdolnościami obserwacyjnymi – dzięki temu będzie mógł zadawać odpowiednie pytania i podejmować konkretne działania, które będą miały na celu wspieranie klienta.

Oczywiście nie należy zapominać także o tym, że dobry coach to przede wszystkim coach efektywny, który wraz z klientem potrafi wypracować założone cele. Każda współpraca jest dla osoby zajmującej się coachingiem nowym, ale też osobnym wyzwaniem, z którego potem można wyciągnąć wnioski i udoskonalić swoje umiejętności. Pamiętajmy przy tym, że coach powinien dążyć do zbudowania relacji partnerskiej – jest to podstawa we współpracy z coachem, tym bardziej jeśli zależy nam na osiągnięciu dobrych efektów i założonych celi.

Xenia

Written by

Xenia

Lubi nurkować, dlatego co roku szuka nowych plaż.