Coaching to nic innego jak swego rodzaju pomoc psychologiczna, której zadaniem jest wspieranie klienta. Założenie jest następujące: coach ma wspierać poprzez różnego rodzaju metody oraz techniki, oczywiście po to, aby ułatwić klientowi osiąganie konkretnych celów. Chodzi więc przede wszystkim o pewien rozwój i zmianę, ale nie na zasadzie analizowania przeszłości albo fantazjach o przyszłości, lecz skupianiu się na tym co jest tu i teraz.
Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na współpracę z coachem – ważne jest jednak, aby znaleźć odpowiednią osobę, której będziemy mogli rzeczywiście zaufać. Coaching opiera się bowiem przede wszystkim na silnej, partnerskiej relacji między coachem a klientem. Coach powinien być swego rodzaju katalizatorem dla zmian – wiele osób nie jest w stanie samodzielnie radzić sobie z różnego rodzaju przeszkodami w drodze do celu czy nawet w planowaniu swoich działań czy wyznaczaniu tego celu.
W związku z tym dobrze jest zastanowić się nad coachingiem. Wszak nie każdy z nas jest w stanie dokonać pewnych zmian samodzielnie i potrzebuje dodatkowej pomocy, a często to właśnie dobry coach może być tym, co pomoże nam realizować cele w znacznie bardziej przemyślany i skuteczny sposób.
Dla kogo coaching?
Z coachingu można korzystać w wielu sytuacjach.
Przede wszystkim warto z tego typu pomocy skorzystać w momencie, gdy samodzielnie – czy też z pomocą bliskich – nie jesteśmy w stanie rozwiązać pewnych problemów czy dylematów. Bardzo często w takich sytuacjach przydaje się pewien punkt widzenia z zewnątrz. Coach może nam pomóc również przygotować się do pewnych zmian, zarówno w życiu osobistym, jak i w zawodowym.
Warto pamiętać o tym, że dla wielu osób coaching to nie tyle pomoc w rozwiązywaniu problemów, co po prostu swego rodzaju forma indywidualnego rozwoju. Coaching może być więc bardzo ważny dla naszego rozwoju osobistego i czasami można to potraktować właśnie jako inwestowanie w siebie – sprawianie, że będziemy każdego dnia stawali się lepsi i z każdym kolejnym krokiem będziemy bliżej celów – zarówno tych osobistych, jak i zawodowych. Pamiętajmy jednak przy tym, że niekiedy sama współpraca z coachem po prostu nie wystarczy i konieczna może być specjalistyczna terapia – ważne jest więc, aby wiedzieć kiedy tak w zasadzie powinniśmy udać się do coacha, a kiedy nasze problemy będą dla niego zbyt dużym obciążeniem.